Anatomia człowieka > Układ płciowy żeński > Jajowód

Jajowód

Jajowód nazywany jest inaczej trąbką maciczną. Jest to narząd parzysty, przypominający cewkowaty przewód. Ciągnie się od końca jajowodowego jajnika do górnego kąta macicy. Ich rolą jest przeprowadzenie jaja z jajnika do narządu docelowego jakim jest macica.

Jajowód składa się z czterech części. Są to: lejek jajowodu wraz ze strzępkami, bańka jajowodu (mająca cienką ścianę i obszerne światło, największa), cieśń jajowodu (krótka, mająca grubą ścianę i wąskie światło), część maciczna (położona w ścianie macicy). Ostatnia część nazywana jest częścią śródścienną, w odróżnieniu od pozostałych (części wolnych).

Cieśń jajowodu przebiega zazwyczaj poziomo w płaszczyźnie czołowej. Od końca macicznego narząd zagina się pod katem prostym i wstępuje ku górze. U końca jajowodowego jajnika jajowód tworzy ramię zstępujące. Narząd znajduje się w polu więzadła szerokiego macicy, co jest przyczyną powleczenia otrzewną. Powyżej kreski jajnika i więzadła właściwego jajnika znajduje się krezka jajowodu zawierająca naczynia i nerwy przeznaczone dla narządu.

Ściana jajowodu składa się z zewnętrznej błony surowiczej, środkowej błony mięśniowej oraz wewnętrznej błony śluzowej. Pod błoną surowiczą znajduje się mała tkanka podsurowicza wraz z naczyniami. Błona mięśniowa składa się z zewnętrznej warstwy podłużnej oraz wewnętrznej (grubszej) warstwy okrężnej. W błonie śluzowej znajdują się liczne fałdy jajowodowe.

Układ płciowy żeński

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..