Anatomia człowieka > Układ płciowy żeński > Przedsionek pochwy

Przedsionek pochwy

Przedsionek pochwy to płytka przestrzenna, która jest ograniczona wargami sromowymi mniejszymi oraz wędzidełkiem łechtaczki i wędzidełkiem tylnym warg sromowych. Do przodu od ostatniego leży dół przedsionka pochwy. Do niego uchodzą oddzielnie pochwa i cewka moczowa. Skóra zewnętrzna przechodzi w obrębie przedsionka w błonę śluzową, która składa się z wielowarstwowego nabłonka płaskiego niezrogowaciałego. Do ważniejszych tworów przedsionka pochwy należą: bruzda cewkowa przedsionka, uzdeczki cewkowe oraz gruczoły przedsionkowe mniejsze.

Gruczoły przedsionkowe większe są tworami parzystymi, które odpowiadają gruczołom opuszkowo-cewkowym u mężczyzny. Leżą bocznie od tylnej części przedsionka pochwy. Są nieco wpuklone w przeponę moczowo-płciową. Przewód wyprowadzające gruczołu uchodzi bocznie od błony dziewiczej, w rowku między nią a wargami sromowymi mniejszymi. Znajduje się to na wysokości tylnej części przedsionka pochwy. Obfita wydzielina z gruczołów uchodzi w chwilach uczucia rozkoszy płciowej oraz w czasie stosunku płciowego. Jej zadaniem jest wygładzenie przedsionka pochwy. U kobiet w wieku starszym gruczoł zanika.

Opuszki przedsionka to ukryte w ścianie sromu parzyste twory. Mają kształt migdała. Ich powierzchnia górna łączy się z przeponą moczowo-płciową, a powierzchnia przyśrodkowa przylega do ściany przedsionka pochwy. Bocznie i ku dołowi pokrywa je mięsień opuszkowo-gąbczasty. Odpowiadają opuszce prącia u mężczyzny. Są objęte błoną białawą i budową zbliżone są do budowy ciała gąbczastego prącia. Składają się ze splotów żylnych, tkanki łącznej oraz pasm mięśniówki gładkiej. W czasie stosunku płciowego opuszki silnie wypełniają się krwią.

Układ płciowy żeński

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..