Przysadka jest położona na podstawie mózgu. Ma kształt elipsoidalny i jest zawieszona na końcu lejka, który wychodzi z dna komory trzeciej. Jej komorą kostną jest dół przysadki na kości klinowej, a komorę włóknistą uzupełnia opona twarda. W układzie wewnątrzwydzielniczym gruczoł zajmuje miejsce centralne, ponieważ wydziela hormony, które panują nad czynnością innych gruczołów.
Przysadka jest otoczona łącznotkankową torebką, w której znajduje się warstwa naczyniowa. Gruczoł jest złożony z dwóch płatów. Płat przedni posiada kilka części: część główną (komórki barwnikochłonne, komórki barwnikoodporne, komórki gamma), część guzową (zasadochłonne komórki z bezziarnistą cytoplazmą), część pośrednia. Płat tylny jest zbudowany z tkanki glejowej, która zawiera komórki - pituicyty. Ma także bezrdzenne włókna nerwowe w postaci pęczka i drogi nadwzrokowo-przysadkowej oraz posiada ciałka zasadochłonne.
Hormony płata przedniego to: hormon wzrostu, prolaktyna, hormon adrenokortykotropowy, hormon tyreotropowy. Hormony płata tylnego to: foliberyna, luliberyna, prolaktoliberyna, kortykoliberyna, tyroliberyna, somatoliberyna, melanoliberyna, prolaktostatyna, somatostatyna, melanostatyna, oksytocyna, wazopresyna-adiuretyna.