Anatomia człowieka > Układ płciowy męski > Nasieniowód

Nasieniowód

Nasieniowód to przewód, który wyprowadza nasienie z najądrza do cewki moczowej. Jest on przedłużeniem przewodu najądrza.

W przebiegu najądrza wyróżnia się kilka części. Pierwszą jest część jądrowa, która biegnie równolegle do najądrza. Dalej wyróżnia się część powrózkową znajdującą się w powrózku nasiennym. Te dwie części razem określane są jako odcinek zewnątrzbrzuszny. Po przejściu przez pierścień pachwinowy powierzchowny biegnie jako część pachwinowa wzdłuż dolnej ściany kanału pachwinowego. Ostatnia część leży w miednicy i nazywana jest częścią wewnątrzbrzuszną.

Ściana nasieniowodu jest zbudowana z trzech warstw: błony zewnętrznej, błony mięśniowej, błony śluzowej. Błona zewnętrzna zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej. W błonie mięśniowej odróżnia się warstwę okrężną, która jest otoczona z obu stron przez warstwę podłużną. Błona śluzowa układa się w kilka fałdów podłużnych. Pokryta jest nabłonkiem dwurzędowym wałeczkowatym. Jej blaszka właściwa jest bogata we włókna sprężyste oraz zawiera tkankę podśluzową.

U wejścia do gruczołu krokowego nasieniowód jest wrzecionowato rozszerzony. Miejsce to nazywa się bańką. Jej światło zawiera schyłki bańki, które wytwarzają własną wydzielinę pobudzającą ruchliwość plemników.

Przy końcu bańki nasieniowód łącząc się z przewodem pęcherzyka nasiennego przechodzi w przewód wytryskowy. Jego światło jest dość wąskie. Oba przewody leżą bardzo blisko siebie i wytwarzają łagiewkę sterczową. Każdy z nich uchodzi na wzgórku nasiennym do cewki moczowej.

Układ płciowy męski

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..