Anatomia człowieka > Układ pokarmowy > Drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe i pęcherzyk żółciowy

Drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe i pęcherzyk żółciowy

Przewód żółciowy wspólny powstaje z połączenia przewodu pęcherzykowego i przewodu wątrobowego wspólnego. Odprowadza on żółć z dwóch narządów do dwunastnicy. Uchodzi na brodawce większej dwunastnicy wraz z przewodem trzustkowym. Przewód żółciowy wspólny dzieli się na cztery odcinki: część naddwunastniczy, część zadwunastniczy, część trzustkową oraz część śródścienną. U swojego końca tworzy on bańkę wątrobowo-trzustkową.

Pęcherzyk żółciowy

Pęcherzyk żółciowy to narząd, w którym magazynowana jest żółć. To z niego odpływa ona do jelita podczas spożywania posiłków. Pęcherzyk żółciowy leży w dole pęcherzyka żółciowego, między płatem prawym a czworobocznym na powierzchni trzewnej wątroby.

Pęcherzyk składa się z trzech części: dna, trzonu i szyjki. Otrzewna pokrywa pęcherzyk od strony, która nie przylega po dołu pęcherzyka żółciowego. Narząd sąsiaduje z częścią odźwiernikową żołądka oraz częścią górną dwunastnicy. Jego ściana składa się z błony śluzowej i błony mięśniowej. Z pęcherzyka żółciowego prowadzi przewód pęcherzykowy, który łączy się z przewodem wątrobowym wspólnym w przewód żółciowy wspólny. Przewód pęcherzyka wytwarza fałd spiralny w swojej błonie śluzowej. Jego błona mięśniowa wytwarza mięsie zwieracz przewodu żółciowego oraz mięsień zwieracz bańki wątrobowo-trzustkowej.

Układ pokarmowy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..