Anatomia człowieka > Układ pokarmowy > Trzustka

Trzustka

Trzustka jest kolejnym gruczołem, który ma związek z układem pokarmowym. Pod względem budowy przypomina on gruczoły ślinowe. Jest położony w jamie brzusznej, w jej górnej części poprzecznie. Znajduje się do przodu od kręgosłupa oraz ku tyłowi od żołądka. Między śledzioną a pętlą dwunastnicy. W stosunku do kośćca jest to wysokość I lub II kręgu lędźwiowego.

Trzustka jest zbudowana z głowy, trzonu i ogona. Miedzy głową a trzonem wyróżnia się zwężony odcinek zwany cieśnią. Często z głowy trzustki odchodzi wyrostek haczykowaty oraz występuje tam wcięcie trzustki. Trzon ma trzy powierzchnie: przednią, tylną i dolną. Odróżniamy tam brzegi: przedni, górny, dolny. Z przodu wynosi się guz sieciowy ku górze. W ogonie widać bruzdę dla tętnicy i żyły śledzionowej. Trzustka jest położona wewnątrzotrzewnowo. Graniczy z narządami takimi jak: odźwiernik, dwunastnica, pętle jelita cienkiego, przepona, nadnercze lewe, nerka lewa, śledziona.

Z ogona wychodzi przewód trzustkowy, który uchodzi na dnie bańki wątrobowo-trzustkowej w brodawce większej dwunastnicy. Natomiast przewód trzustkowy dodatkowy wychodzi z wyrostka haczykowatego i uchodzi na brodawce mniejszej dwunastnicy.

Gruczoł składa się z komórek śródpęcherzykowych, które wytwarzają sok trzustkowy. Dodatkowo w komórkach A wysp Langerhausa wytwarzany jest glukagon, a w komórkach B - insulina.

Układ pokarmowy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..