Anatomia człowieka > Układ nerwowy > Nerw błędny, dodatkowy, podjęzykowy

Nerw błędny, dodatkowy, podjęzykowy

Nerw błędny (X) to największy nerw czaszkowy oraz największy nerw układu przywspółczulnego. Ciągnie się od głowy do jamy brzusznej. Jest nerwem mieszanym. Rozpoczyna się w rdzeniu przedłużonym. Z jamy czaszki wychodzi przez część boczną otworu szyjnego. Tam tworzy zwój górny i zwój dolny.

Z odcinka głowowego odchodzą: gałąź oponowa, gałąź uszna. Z odcinka szyjnego odchodzą: gałęzie gardłowe, nerw krtaniowy górny, gałęzie sercowe szyjne górne, nerw krtaniowy wsteczny. Przez otwór górny wstępuje do klatki piersiowej. W śródpiersiu wytwarza splot przełykowy. Ponadto wysyła: gałęzie sercowe piersiowe, gałęzie tchawicze dolne, gałęzie oskrzelowe, gałęzie śródpiersiowe, gałęzie osierdziowe. Wraz z przełykiem nerw przechodzi do jamy brzusznej, gdzie wytwarza sploty żołądkowe. Nerw zaopatruje ruchowo mięsnie podniebienia i gardła, mięśnie krtani.

Czuciowo nerw błędny zaopatruje: oponę twardą tylnego dołu czaszki, tylny odcinek błony bębenkowej, ścianę tylną i dolną przewodu słuchowego zewnętrznego, małżowinę uszną. Przywspółczulnie i czuciowo nerw unerwia trzewia klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Nerw dodatkowy (XI) to nerw czaszkowy ruchowy. Utworzony jest przez korzenie czaszkowe z rdzenia przedłużonego oraz korzenie rdzeniowe z rdzenia kręgowego. Korzenie rdzeniowe wstępują do czaszki przez otwór wielki łączą się z nerwami czaszkowymi w jeden p[pień. Nerw dodatkowy wychodzi z czaszki przez otwór szyjny. Po czym od razu dzieli się na gałąź zewnętrzną i gałąź wewnętrzną. Gałąź zewnętrzna zaopatruje ruchowo mięsień czworoboczny i mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, a gałąź wewnętrzna zespala się z nerwem błędnym.

Nerw podjęzykowy (XII) to nerw czaszkowy, który zaopatruje ruchowo wszystkie mięsnie języka. Wychodzi włóknami z rdzenia przedłużonego. Po połączeniu w pęczki przechodzi przez kanał nerwu podjęzykowego. Do gałęzi nerwu należą: gałęzie językowe, gałąź oponowa.

Układ nerwowy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..