Anatomia człowieka > Układ nerwowy > Rdzeń kręgowy

Rdzeń kręgowy

Rdzeń kręgowy to część ośrodkowego układu nerwowego. W przekroju ma kształt owalny. Kończy się u dołu na poziomie drugiego kręgu lędźwiowego. Posiada dwa zgrubienia: szyjne i lędźwiowe. Są one przewężone długim odcinkiem piersiowym. Zgrubienie lędźwiowe kończy się stożkiem rdzeniowym przechodzącym w nić końcową. Na przedniej powierzchni znajduje się szczelina pośrodkowa przednia, a na tylnej bruzda pośrodkowa tylna.

Z rdzeniem za pomocą korzeni brzusznych oraz korzeni grzbietowych łączy się trzydzieści jeden par nerwów grzbietowych: osiem szyjnych, dwanaście piersiowych, pięć lędźwiowych, pięć krzyżowych oraz jeden guziczny. Pęczki włókien nerwowych, które tworzą korzenie brzuszne i grzbietowe, przebijają powierzchnię rdzenia dzieląc się na trzy sznury: przedni, boczny i tylny.

Wewnątrz rdzenia znajduje się istota szara, która jest otoczona płaszczem istoty białej. Istota szara w przekroju poprzecznym ma kształt litery H. Jej ramiona tworzą rogi przednie oraz rogi tylne. W niektórych odcinkach rdzenia występują również inne uwypuklenia zwane rogami bocznymi. Istota pośrednia środkowa otacza w płaszczyźnie pośrodkowej kanał środkowy.

Układ nerwowy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..