Anatomia człowieka > Układ krwionośny > Żyły biodrowe

Żyły biodrowe

Żyła biodrowa zewnętrzna

Żyła biodrowa zewnętrzna rozpoczyna się w przedłużeniu żyły udowej ku tyłowi od więzadła pachwinowego. Kieruje się skośnie ku górze, wzdłuż kresy granicznej między miednicą większą a mniejszą. Biegnie wzdłuż przyśrodkowego brzegu mięśnia lędźwiowego większego. Na wysokości stawu krzyżowo-biodrowego żyła biodrowa zewnętrzna łączy się z żyłą biodrową wewnętrzną i wspólnie z nią wytwarza żyłę biodrową wspólną. Żyły biodrowe zewnętrzne nie posiadają zastawek.

Do dopływów żyły biodrowej zewnętrznej zaliczane są: żyła okalająca biodro głęboka, żyła nabrzuszna dolna.

Żyła biodrowa wewnętrzna

Żyła biodrowa wewnętrzna to krótki pień, który powstaje z połączenia żył odprowadzających krew ze ściany miednicy i z narządów w niej zawartych. Rozpoczyna się w górnej części wcięcia kulszowego większego. Wstępuje ku górze i przylega do części bocznej kości krzyżowej. Na wysokości stawu krzyżowo-biodrowego łączy się z żyłą biodrową zewnętrzną wytwarzając żyłę biodrową wspólną.

Do dopływów żyły biodrowej wewnętrznej należą: żyła biodrowo-lędźwiowa, żyły krzyżowe boczne, żyły pośladkowe górne, żyły pośladkowe dolne, żyły zasłonowe, żyła sromowa wewnętrzna, splot żylny odbytniczy, splot żylny pęcherzowy, splot żylny sterczowy, splot żylny maciczny, splot żylny pochwowy.

Układ krwionośny

Choroby

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..