Anatomia człowieka > Układ krwionośny > Żyły biodrowe

Żyły biodrowe

Żyła biodrowa zewnętrzna

Żyła biodrowa zewnętrzna rozpoczyna się w przedłużeniu żyły udowej ku tyłowi od więzadła pachwinowego. Kieruje się skośnie ku górze, wzdłuż kresy granicznej między miednicą większą a mniejszą. Biegnie wzdłuż przyśrodkowego brzegu mięśnia lędźwiowego większego. Na wysokości stawu krzyżowo-biodrowego żyła biodrowa zewnętrzna łączy się z żyłą biodrową wewnętrzną i wspólnie z nią wytwarza żyłę biodrową wspólną. Żyły biodrowe zewnętrzne nie posiadają zastawek.

Do dopływów żyły biodrowej zewnętrznej zaliczane są: żyła okalająca biodro głęboka, żyła nabrzuszna dolna.

Żyła biodrowa wewnętrzna

Żyła biodrowa wewnętrzna to krótki pień, który powstaje z połączenia żył odprowadzających krew ze ściany miednicy i z narządów w niej zawartych. Rozpoczyna się w górnej części wcięcia kulszowego większego. Wstępuje ku górze i przylega do części bocznej kości krzyżowej. Na wysokości stawu krzyżowo-biodrowego łączy się z żyłą biodrową zewnętrzną wytwarzając żyłę biodrową wspólną.

Do dopływów żyły biodrowej wewnętrznej należą: żyła biodrowo-lędźwiowa, żyły krzyżowe boczne, żyły pośladkowe górne, żyły pośladkowe dolne, żyły zasłonowe, żyła sromowa wewnętrzna, splot żylny odbytniczy, splot żylny pęcherzowy, splot żylny sterczowy, splot żylny maciczny, splot żylny pochwowy.

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..