Anatomia człowieka > Układ mięśniowy > Mięśnie przyśrodkowe uda

Mięśnie przyśrodkowe uda

Mięsień grzebieniowy

Mięsień grzebieniowy jest mięśniem spłaszczonym. Rozpoczyna się wzdłuż grzebienia kości łonowej, na guzku łonowym oraz więzadle łonowym górnym. Włókna kończą się na kresie grzebieniowej kości udowej. Czynność mięśnia polega na przywodzeniu, zginaniu i obracaniu uda na zewnątrz. Dodatkowo mięsień pomaga w zakładaniu nogi na nogę.

Mięsień smukły

Mięsień smukły to długi mięsień, płaski i cienki. Jego przyczep początkowy znajduje się na gałęzi dolnej kości łonowej oraz gałęzi kości kulszowej, a przyczep końcowy - poniżej guzowatości kości piszczelowej. Czynność mięśnia polega na przywodzeniu oda, prostowaniu i obracaniu go na zewnątrz. Na staw kolanowy jego działanie polega na zginaniu i obracaniu kolana do wewnątrz.

Mięsień przywodziciel długi

Mięsień przywodziciel długi ma kształt trójkąta. Jest wydłużony. Rozpoczyna się na kości łonowej i kończy na wardze przyśrodkowej kresy chropowatej kości udowej. Jego czynność polega na przywodzeniu, unoszeniu oraz obracaniu uda na zewnątrz.

Mięsień przywodziciel krótki

Mięsień przywodziciel krótki znajduje się w warstwie środkowej mięśni uda. Rozpoczyna się na powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej i kończy na wardze przyśrodkowej kresy chropowatej. Jego czynność polega na przywodzeniu, obracaniu na wewnątrz oraz zginaniu uda.

Mięsień przywodziciel wielki

Mięsień przywodziciel wielki znajduje się w najgłębszej warstwie mięśni uda. Jest jednym z największych mięśni ciała. Ma kształt trójkąta. Rozpoczyna się na powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej oraz gałęzi kości kulszowej i stronie bocznej guza kulszowego. Włókna końcowe znajdują się na kresie chropowatej kości udowej oraz na guzku przywodziciela powyżej nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej. Czynność mięśnia polega na przywodzeniu, obracaniu, prostowaniu oraz zginaniu stawu biodrowego.

Układ mięśniowy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..